خانه / در مسیر یادگیری / پست همیشه بروز: تقویم محتوایی من در این وبلاگ

پست همیشه بروز: تقویم محتوایی من در این وبلاگ

گذشته‌ای را به یاد دارم که اولین بار بود در این وبلاگ می‌نوشتم. یک قدم می‌روم عقب‌تر. زمانی که تولد این وبلاگ را به خودم تبریک گفتم و با ترس و لرز و شوق و ذوق، دامنه‌ای برایش خریدم. رسماً صاحب یک وبلاگ در فضای اینترنت شده بودم.

آن وقت‌ها، نمیدانستم در چه موردی بنویسم و این نوشتن را به کدام سمت هدایت کنم. اما «چرا»های قوی برای شروع وبلاگ‌نویسی داشتم. چراهایی که پست شاهین کلانتری، کمک‌کننده بزرگی برایم بود. این پست شاهین، برایم امیدبخش بود. (+)

اکنون، نزدیک به یک سال است از تشکیل این وبلاگ می‌گذرد. اواخر اسفند ۹۸ بود که اینجا متولد شد. تاریخ تولدش را هنوز یادم است. ۲۹ اسفند ۹۸. روز و ماه‌ها مثل برق می‌گذرند. خیلی زود می‌گذرند.

اما یک چیز مرا به جلو راند. استمرار و اصرار کردن من بر نوشتن و تولید محتوی باعث شد تا همین الان پیش بیایم و در روند نوشتن و مدیریت مطالب کوشاتر باشم.

این پافشاری کردن به ادامه دادن مسیر،‌ تکلیفم را با خودم روشن‌تر کرد. هر روز که می گذرد بهتر از پیش مشخص می‌شود. اینکه بالأخره از این وبلاگ، چه می‌خواهم و دنبال چه هستم.

بعنوان یک دانشجوی طبابت که تپش قلبش با یادگیری مطالب نو و تازه سرعت می‌گیرد، اکنون بهتر از پیش هدفم را از وبلاگ‌نویسی مشخص کرده‌ام.

شاید ایجاد یک نظم شخصی برای شفاف‌تر شدن مسیر یادگیری و رشد شخصی‌ام هدف مهمی از ساختن وبلاگ بود. خب چه بهتر که با برنامه‌ای مشخص این کار انجام شود.

با این کار، هم تمرکز بیشتری دارم، و هم سطح مطالب را بهتر می‌توان ارتقا داد.

کسی هم که به اینجا سر می‌زند و نفسی چاق می‌کند، در بین مطالبش گم نخواهد شد.

در مسیری که رشد می‌کنم و می‌بالم، آگاهی بیشتر در پزشکی و طبابت حرف اول را می‌زند. آشنایی‌ام با اصول حرفه‌ای‌گری (professionalism)، حساس‌ترم کرده تا از مطالعاتم و فکر و ذکرهایم بنویسم.

چیزی که از آن می‌ترسم، این است که کسی، از روی اتفاق، مطالبی که اینجا به اشتراک گذاشته می‌شوند را بعنوان یک سند علمی و مرجعی برای عمل کردن در نظر بگیرد. حالیا که هیچ یک از حرف‌هایم را به هیچ‌کس برای معیار گرفتن توصیه نمی‌کنم.

معیار بودن، فاکتورهای دیگری دارد که اصلاً در آن جایگاه نیستم. پس لطفاً نوشته‌هایم را به دید ذهن‌نوشته‌های یک پسر کنجکاو در مورد زندگی و تلاش‌هایش برای درک بیشتر و آگاهی ببینید.

سری به جدول زیر بزنید. آنجا در یک نگاه کلی و توضیحی مختصر، محتویات این وبلاگ را می‌توانید از زیر چشم بگذرانید.

سخن کوتاه کنم.

یک پیش‌جدولی کوچک هم بنویسم.
دسته‌بندی تازه‌ای تحت عنوان یادداشت روز می‌خواهم که ایجاد کنم. در این یادداشت‌‌ها، دست بازتری در نوشتن دارم و سعی می‌کنم هیچ آداب وترتیبی نجویم. چیزی شبیه یک دست‌گرمی برای خودم می‌ماند که دوست دارم آن را در این‌جا به اشتراک بگذارم. نوشتن روزانه، به این صورت را تمرین می‌کنم تا نوشتن را از یاد نبرم. در نوشتن، هیچ چیز با ارزش‌تر از استمرار و پافشاری بر سیاه‌کردن صفحه (‌هر چند بیهوده)‌ نیست.

موضوعات قابل بحث بصورت کلی
دانشجوی حرفه طبابت – هر آنچه در مسیر تحصیل پزشکی به آن برمی‌خورم و برایم جذاب است.
شیرینیِ بینش یادگیری
اجتماعیات و بلغوراتی از دغدغه‌های اجتماعی من
زندگی با کتاب‌هایی که می‌خوانم
خودمانی‌تر با موسیقی – پیشنهاد قطعاتی از موسیقی‌هایی که شیفته‌شان هستم در زیرمجموعه‌ی «شنیدن موسیقیایی»
هم‌نشینی بیشتر با هنر – کمی گسترده‌تر از قبلی‌ست. مثل شعر، نقاشی و …
معنای زندگی – محصول کنجکاوی‌ام در ذات زندگی‌ست. کتاب‌هایی که می‌خوانم، فیلم‌هایی که می‌بینم و پادکست‌هایی که گوش میدهم و به «زندگی کردن» مرتبطند. در زیرمجموعه‌ی «معنای زندگی».
لحظه‌نگاری و کوتاه‌نوشته‌ها
برنامه کلی وبلاگ

برایتان آرامش و سلامت در کنار دلخوشی‌های ساده آرزو می‌کنم.

درباره‌ی محمدجواد یعقوبی

محمدجواد یعقوبی
یک دانشجوی پزشکی که از میان کلمات دنبال ساختن دنیای خودشه. علاقه‌مند به چایی گرم با نبات، کتاب، شعر و موسیقی.

همچنین ببینید

when

برای زمان‌سنجی بهتر – perfect timing

ما مسئله «کی (when)» را به اندازه‌ی مسئله «چه چیزی (what)» جدی نمی‌گیریم.«دنیل اچ‌پینک – …

۲ نظر

 1. Avatar

  سلام؛ من از کامنت شما در وبلاگ یک باور با اینجا آشنا شدم. “درباره من” جالبی نوشتید و اینکه دسته بندی کردید برای مخاطب نوشته ها رو تقویم محتوایی دارید بیشتر من رو ترغیب کید که نوشته های شما رو دنبال کنم.

  • محمدجواد یعقوبی
   محمدجواد یعقوبی

   ممنونم از توجهی که به این وبلاگ داری. اینجا میشه گفت خونه‌ی مجازی من هستش و سعی می‌کنم مرتب‌تر از هر وقتی باشه اگر کسی بهش سر زد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *