خانه / معنای زندگی / تقویم عمر- برای روزهای باقیمانده
life calendar

تقویم عمر- برای روزهای باقیمانده

قدر وقت ار نشناسد دل و کاری نکند
بس خجالت که از این حاصل اوقات بریم

ایده‌ای را چند وقت پیش دوست عزیزم امیرمحمد قربانی در ذهنم انداخت چیزی به نام تقویم عمر یا Life calendar. (+)

برای دریافت این تقویم با فرمت PDF و قابل چاپ کردن در کاغذ A3، بصورت شخصی‌سازی شده و بر اساس تاریخ تولد خودتان بر حسب میلادی، روی لینک روبرو کلیک کنید: (+)

مجموعه‌ای از مربع‌ها که گله به گله کنار هم نشسته‌اند در یک ردیف ۵۲ ستونی. هر مربع،‌ معادل یک هفته است و ۵۲ مربع کنار هم، نشاندهنده‌ی گذر یک سال است از عمر ما. در ۹۰ردیف؛ اگر ۹۰ سالی را عمر کنیم. هر ردیف ۵۲تایی از مربع‌ها معادل یک سال که در ۹۰ دسته‌ روی‌ هم قرار گرفته‌اند.

life calendar

با پشت سر هم گذاشتن هر هفته از عمر، می‌توان یکی از این مربع‌ها را رنگ کرد و متوجه بود هفته‌ای دیگر هم از این عمر سپری شد و اکنون ماییم و مربع‌های باقیمانده از این مسیر زندگی.

مربع‌هایی که هر کدام، به زودی پرخواهند شد و گذر عمر امری‌ست حتمی و اینکه زمان هم تمام می‌شود.

توهم گذر کندتر زمان را باید به کناری انداخت و با جریان روان زمان و روزگار آشتی کرد.

شاید آشتی با این جریان و گذر زمان در طول عمر، بهانه‌ای باشد تا صبر را افزایش دهیم و شاید نگاه کردن به مربع‌های سفید و سنجش این مربع‌ها، کمک کند که زمان‌آگاهی بیشتری از عمر محدودمان داشته باشیم و فکری برای روزهای باقیمانده بکنیم.

روزهایی که بی‌شک خواهند آمد و این ماییم که می‌خواهیم چه کنیم با تمامیت آن‌ها. اینکه بزودی می‌رسند، ما را به جلو هول می‌دهند و باعث می‌شود که حرکت کنیم در این مسیر زندگی.

تغییری در نگرش گذشته ایجاد کنیم یا برخی از نگرش‌های گذشته‌مان که تا بحال بدردمان خورده‌اند را بیشتر از همیشه پاس بداریم. قوی‌ترشان کنیم بر این لوح وجود و برایشان ارزش بیشتری قائل باشیم. تجربه‌ها را غنیمت بشماریم و روی هم جمع‌شان کنیم.

زمان‌آگاهی، سوای از ((جمع بودن حواس به گذران روز وشبِ)) این دنیاست. چرا که روز و شب هم زمان‌هایی فرضی هستند برای تقسیم‌بندی زنده بودنمان و نظم دادن بهتر به کارهای زندگی.

life calendar

اگر سیکل‌های شبانه‌روزی خواب و بیداری ما نمی‌بود، و روشنایی روز و تاریکی شب بر هوشیاری ما سایه نمی‌انداخت، روز و شبی هم معنایی نداشت و همانطوری که می‌دانیم،‌ گذران روز و شب هیچ دخلی به خوابیدن و بیدار شدن هم ندارد حتی. شده که بعضی‌ها شب را تا دیروقت‌تر بیدار هستند و روز را زودتر از بقیه بیدار می‌شوند. و به این ترتیب، شب و روز را هم به چالش می‌کشند و سوار می‌شوند بر جریان روز و شب.

باری. این عمرهای باقیمانده‌‌ی ماست که در حال آمدن هستند و این روزهای رفته‌ی ماست که دیگر برنمی‌گردند. چند صباحی هم که مهمان هستیم در این زندگی، این نگرش ما و این تلاش ماست که تعیین می‌کند در این مسیر، چقدر تازه‌تر می‌خواهیم فکر کنیم و چقدر برای چیزهایی که ارزش ندارند وقت بگذاریم.

ارزش‌نداشته‌ها و تهی از قیمت‌ها را باید پیدا کرد و ارزش‌مندها را باید چسبید. قوی‌تر از پیش در توشه‌ی زندگی جا داد و به فکر آن‌ وقت‌هایی بود که می‌آیند و ما در برابرشان مسؤلیم. همینکه مسؤلیت را بپذیریم، می‌تواند سرآغاز تغییراتی جذاب‌تر در زندگی و رضایت هر چه بیشتر از زندگی باشد در روزهای آتی، سال‌های آتی و دهه‌های آتی.

درباره‌ی محمدجواد یعقوبی

یک دانشجوی پزشکی که از میان کلمات دنبال ساختن دنیای خودشه. علاقه‌مند به چایی گرم با نبات، کتاب، شعر و موسیقی.

همچنین ببینید

ابن‌مشغله

ابن‌مشغله- فرزند خوانده‌ی رنج

کلمه‌ای به بلندای ((زندگی))! گاهی دقایقی طولانی همه چیز را کنار می‌گذارم، نگاهی به دیوار …

۷ نظر

 1. سلام
  خیلی ممنون بابت معرفی و لینک.
  قبلا یه عکسی دیده بودم که همچین مفهومی داشت ولی به ذهنم نرسیده بود با کیفیتش رو پیدا یا درست کنم و چاپ کنم.
  راستی معنی یا توالی تاریخی که به صورت ستونی سمت چپ درج شده رو نفهمیدم؟ شما میدونید چیه یا چه ترتیب یا الگویی داره؟

  • محمدجواد یعقوبی

   ستون سمت چپ هر کدوم یه رنگ مشکی تیره و روشن دارن. مشکی تیره هفته‌ی مربوط به تولد شما در سال میلادی هستش. مشکی کم‌رنگ مربوط به هفته‌ی‌ اول سال میلادی هستش که در بین ۵۲ هفته‌ی سال گنجونده شده برای فهم بهتر.

 2. شاید به این شکل باید تشکر کنم ! ممنون امیرمحمد و محمدجواد ! ممنون از امیرمحمد که به شما این تقویم رو معرفی کردن و ممنونم از خودتون محمدجواد که اینجا به اشتراک میذاری و آموخته هات رو به بقیه یاد میدی:) و خوشبحالتون که چنین دوستانی دارین،یکی از دلایلی که وبلاگ شما و امیرمحمدجان رو دنبال میکنم همینه و خوشحالم بابت این سعادت! اگر یادت باشه قبلا بهت گفته بودم که به دوستم گفتم ، محمدجواد از آن انسانهایی هست که میشه خیلی چیزا ازش یاد گرفت :)یادته؟ اینارو بدون اغراق میگم ! امیدوارم تا اینجای زندگی باارزشت راضی و خرسند باشی.منتهی محمدجواد جان ،اون لینکی که گذاشتین نمیدونم چرا باز نمیشه! من نمیتونم این تقویم رو پیدا کنم راستش ولی بشدت فکرمو مشغول کرده این نوشته تون ،چون مدتیه میگم که خیلی حواسم رو دارم جمع میکنم برای گذران زندگیم و آینده .. اگر مقدوره براتون میشه کمی بیشتر توضیح بدی ؟یا حتی اگر فرصتش رو داشتی میتونی ایمیل بدین فایل رو ؟چون چند بار سرچ کردم نشد که نشد!:(

  • محمدجواد یعقوبی

   رعنا؛
   اولا که از ابراز لطف تو بسیار ممنونم و این صحبت‌‌های تو، من رو بسیار امیدوارتر می‌کنه هم به خودم و هم به این فضای وبلاگ‌نویسی‌ها.
   لینک دانلود رو در ابتدای متن قرار دادم میتونی استفاده کنی.

 3. فایل خالی تقویم رو برای دانلود میزارین؟

  • محمدجواد یعقوبی

   داخل پرانتز یک علامت بعلاوه گذاشتم میتونید از اونجا دسترسی داشته باشید. یا اینکه میتونید عبارت life calendar رو گوگل کنین.
   لینک دانلود رو هم در ابتدای متن قرار دادم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *