خانه / در مسیر یادگیری / پست همیشه بروز: تقویم محتوایی من در این وبلاگ- بازه هفتگی ۱۱ مرداد‌ماه تا ۱۷ مرداد‌ماه ۹۹

پست همیشه بروز: تقویم محتوایی من در این وبلاگ- بازه هفتگی ۱۱ مرداد‌ماه تا ۱۷ مرداد‌ماه ۹۹

پی نوشت: از پشت صحنه‌ها کمی بگویم برایتان! جدولی که طبق آن مطالب را در وبلاگم خواهم گذاشت ( تقویم محتوایی) هر هفته با ذکر تاریخ به روزخواهد شد. مطالبی که در طول هفته بحث می‌شوند، اینجا آنان را مشخص کرده‌ام. اگر می‌خواهید بدانید در روزهای پیش رو چه موضوعاتی را خواهم نوشت، به انتهای نوشته سری بزنید :))

آقا من قبل از تکیه زدن بر منبر سخنرانی‌، باید چیزی را با شما درمیان بگذارم. علاقه‌ای بی‌چون و چرا دارم به حرف های شاهین کلانتری!

آقا شاهین آنقدر حُسن و فضل و شخصیت دارد که در این نوشته نمی‌گنجد. اسمش را گفتم چون این پست را که شاید مهم‌ترین پست برای من باشد، می‌خواهم با نقل قولی شروع کنم که در یکی از پست‌هایش گذاشته بود.

شاهین در وبلاگ شخصی‌اش نقل قولی را از وارن بافت آورده است. اگر او را نمی‌شناسید بدانید که اعجوبه ایست ! حیفم می‌آید حال که حرفش این‌چنین مربوط است، آن را نیاورم.

«یک احمقِ با برنامه، می‌تواند یک نابغۀ بدون برنامه را شکست بدهد.»

وارن بافت

حالا شما خویشتن‌داری پیشه کنید! قرار نیست همه کلمات جمله‌اش را شخصی‌سازی کنیم و خود را احمق بدانیم! ولی وارن بافت هم از آن کله‌گنده‌های بورس و اقتصاد است. لابد چیزی در برنامه‌ریزی و نظم شخصی دیده که این حرف‌ها را می‌زند.

هدف اصلی من از وبلاگ‌نویسی، ایجاد یک نظم شخصی برای شفاف‌تر شدن مسیر یادگیری و رشد شخصی‌ام بود. خب چه بهتر که با برنامه‌ای مشخص این کار انجام شود!

با این کار، هم تمرکز بیشتری دارم، و هم سطح مطالب را بهتر می‌توان ارتقا داد. دیگر دغدغه‌ای بابت انتخاب موضوع هم نخواهم داشت. کسی هم که به این وبلاگ سری می‌زند و می‌خواهد نفسی چاق کند، در بین مطالبش گم نخواهد شد. اینطوری خیلی راحت‌تر مشخص می‌شود که چه مطالبی، در چه وقت قرار خواهند گرفت تا امکان پیگیری آن‌ها راحت‌تر شود. از این‌ها گذشته، بیانش در اینجا خودش یک اجبار بیرونی‌ است تا به برنامه‌ام درمورد نوشتن بیشتر پایبند باشم.

این وبلاگ بیشتر ماهیتی بر مبنای مطالب مفید برای یادگیری‌ و آموزش نکات جدید است. در دنیای یادگیری مطالب بسیاری وجود دارد. نوشتن، به خودی خود، دنیایی از یادگیری است. مطالب روانشناسی دنیایی از یادگیری است. تجربیاتی که تا به اینجا کشب کرده‌ام، دنیایی از یادگیری است. اکثر این‌ها زیرمجموعه موفقیت قرار می‌گیرند. این‌ها همان چیزهایی هستند که برای رسیدن به آن‌ها تلاش می‌کنم! این مکان، جایی برای یادگیری بیشتر من خواهد بود. با به اشتراک‌گذاری آن‌ها هم یادگیری‌ام تکمیل‌تر خواهد شد، و با انتشار آن حس خوبی می‌گیرم.

سخن کوتاه کنم! فعلا برنامه در این ایام تعطیلات که در اختیار خودمان هستیم، از این قرار است. هفت روز هفته را مشخص می‌کنم. البته به این امید که دست تقدیر هم به کمکم بیاید و سلامتی پابرجا باشد. قطعا اختیار ما در مقابل حوادث غیرمترقبه، اندک است!

یک پیش‌جدولی کوچک هم بنویسم!
دسته‌بندی تازه‌ای تحت عنوان یادداشت روز می‌خواهم که ایجاد کنم. در این یادداشت‌‌ها، دست بازتری در نوشتن دارم و سعی می‌کنم هیچ آداب وترتیبی نجویم! چیزی شبیه یک دست‌گرمی برای خودم می‌ماند که دوست دارم آن را در این‌جا به اشتراک بگذارم. نوشتن روزانه، به این صورت را تمرین می‌کنم تا نوشتن را از یاد نبرم. در نوشتن، هیچ چیز با ارزش‌تر از استمرار و پافشاری بر سیاه‌کردن صفحه (‌هر چند بیهوده)‌ نیست.

موضوع قابل بحثتعداد کلمات نوشته
شنبهعکس‌نگاری یا شعر یا معرفی فیلم یا موسیقی۲۰۰-۳۰۰
یکشنیهنکته‌ای در باب یادگیری۷۰۰-۱۲۰۰
دوشنبه
سه‌شنبهاجتماعیات۶۰۰-۱۴۰۰
چهارشنبه
پنجشنبهزندگی با کتاب۶۰۰-۸۰۰
جمعهفهرستی پیشنهادی از بهترین پست‌های وبلاگی و دیگر شبکه‌های اجتماعی در طول هفته گذشته که خوانده‌ام.۲۰۰-۶۰۰
برنامه کلی وبلاگ

بصورت جزئی‌تر، عناوین مورد بحث در طول هفته، تا روز جمعه این هفته، به این صورت خواهد بود.

موضوع پست وبلاگزیر مجموعه مطالب
شنبه ۱۱ مرداد
یک‌شنبه ۱۲ مرداد
دوشنبه ۱۳ مردادفشار محتوا به تواز گروه پست‌های یادداشت روز
سه‌شنبه ۱۴ مرداد
چهارشنبه ۱۵ مردادجنگ اعتقادها – اصل کجاست؟ + یک پیشنهاداز گروه پست‌های اجتماعیات
پنج‌شنبه ۱۶ مرداد
جمعه ۱۷ مرداداصول یادگیری من(۳): استمراراز گروه پست‌های نکته‌ای در باب یادگیری

موفقیت را باید ساخت. با برنامه‌ای مشخص. بهمراه صبری که از بینشی قوی برمی‌خیزد. بینشی مطمئن که راه طولانی را آرام آرام طی می‌کند.

برایتان زندگی‌ای موفق‌تر از پیش آرزو می‌کنم!

درباره‌ی محمدجواد یعقوبی

یک دانشجوی پزشکی که از میان کلمات دنبال ساختن دنیای خودشه. علاقه‌مند به چایی گرم با نبات، کتاب، شعر و موسیقی.

همچنین ببینید

حال‌وهوای یادگیری من(۲): قطره قطره جمع گردد

قطره ‌قطره نوشتنم، قطره قطره جواب می‌دهد و اندک اندک زمان می‌گذرد که به سرانجام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *