خانه / مناسبت ها و نگاهی تازه / برای تازگی. به مناسبت نوروز ۹۹
نوروز 99

برای تازگی. به مناسبت نوروز ۹۹

چند روزی است که خواب و خوراک ندارم. شب ها تا گرگ و میش صبح خوابم نمی برد. چند روزی است ضربان قلبم تندتر می زند. چه خوب حسش می کنم. همچین چیز بدی هم نیست.

تندتر زدن قلبم بهانه ایست تا با وسواس بیشتری انگشت سبابه ام را بر شریان گلوگاه زندگی ام گذارم و جوشش جریان حیات را لمس کنم. می بینی؟

به راستی حیات هنوز جاری است؟

از چه می خواستم حرف بزنم؟ برای تازگی بنویسم؟ اما این روزها بوی تازگی و امید را سخت تر استشمام میکنی. در هیاهوی مرگ های ناگهانی ناشی از یک ویروس سرماخوردگی، مگر می توان دم از امید زد؟ این روزها زودتر از همیشه و ناباورانه، ((گرگ اجل یکایک ازین گله می برد.))

بقول رضا امیرخوانی در رمانش که با لحن طنازانه ای صامت را به مصوت وصل می کند :

عجب کار هجوی است این نویسندگی!! (منِ او. فصل چهارِ او)

من هم بخاطر طنازی اش با او موافقم. البته اقرار میکنم این ها هجویات نیستند 🙂

کمی چشمم را به گذشته ام باز می کنم. ترس تغییر گاهی امان انسان را می برد. تو گویا اصلا انسان دیگری شده ای. با خویش بیگانه ای. مفقود و مفلوک در دنیایی پر از نوسان.

می دانی که این رنج تو را رشد خواهد داد. من حسش می کنم. آلن دوباتن از فیلسوفان پنجاه ساله معاصر در کتاب هنر همچون درمان می نویسد :

اتفاقات غیرمنتظره و بسیار عجیب رخ می دهند. امادنیا به آخر نمی رسد. برای مشکلات می توان راه حل یافت؛ می شود خود را با غیر منتظره ها وفق داد. مشکل می تواند به فرصت تبدیل شود.

آری اکنون بهار است. پزشک روح نیستم که نسخه بپیچم. اما گویا شهودی درونی مرا فرا می خواند تا داد بزنم و به هر کس بگویم : می شود حال خوب داشت. در کنار زندگی سوار بر اسب زمان شوی و افسارش را به دست بگیری. و هی تاخت بزنی. هی او بی قراری کند و تو آرام و قرارش باشی.

خودت را ببین. این تویی که افسار در دست توست. اینک بهار، افسار را محکم تر بگیر. این اسب گاهی سرکش می شود.

حافظِ جان ها می گوید:

حدیث آرزومندی که در این نامه ثبت افتادهمانا بی غلط باشد که حافظ داد تلقینم

پی نوشت ۱: مصادف شدن پست اول وبلاگم با نوروز را به فال نیک میگیرم. باشد که هم پا با حاجی فیریوز، بر طبل شادی بکوبیم و برای آینده مان آگاهانه تر تلاش کنیم.

پی نوشت ۲: نوروزتان مبارک. پر از شادی و سرور. پر از حس خوش.

درباره‌ی محمدجواد یعقوبی

محمدجواد یعقوبی
یک دانشجوی پزشکی که از میان کلمات دنبال ساختن دنیای خودشه. علاقه‌مند به چایی گرم با نبات، کتاب، شعر و موسیقی.

همچنین ببینید

نوروز

بهار هزار و چهارصد – «اثر نقطه شروع»

یک سال از زمانی که رگ و پی این وبلاگ را ساختم، گذشته. درست ۲۹ …

۹ نظر

 1. Avatar
  سیدمحمدمجتبی سیدمحسنی

  سلامی مجدد بعد از مدت‌هاااا خدمت محمدجوادِ عزیز. 🙂
  امیدوارم که حالت خوب باشه و کِیفِت کوک‌تر از زمان نگارش اولین پست وبلاگیت با اون “ضربان قلب بالا”. 😉

  اگه یادت باشه قبلا یکی دو بار بهت گفتم که با الهام گرفتن از تو و چندنفر دیگه از دوستان متممی، می‌خوام وبلاگ‌نویسی رو شروع کنم و با نوشتن توی وبلاگ، رشد، تغییر و تجربه‌های جدیدی کسب بکنم.
  به قول خودت که یه جا توی وبلاگت گفتی «فقط شروع کن»؛ من هم وبلاگم رو زدم و بعد از خریدن هاست و دامنه، تا اومدم فقط شروع کنم؛ دیدم که برخلاف تصورم، «فقط شروع کردن» چه‌قدر سخته واقعا. 😅
  راستش رو بخواهی وقتی آموزش ساخت وبلاگ دیدم، چندتا هم پست خوب درمورد وبلاگ‌نویسی مطالعه کردم، هاست و دامنه رو تهیه کردم و خواستم شروع کنم به نوشتن، اصلا فکر نمی‌کردم که نوشتن پست وبلاگی قراره این قدر سخت باشه و ازم انرژی ذهنی بگیره…
  و این روزها که دارم زور می‌زنم تا یه مطالبی توی وبلاگم منتشر کنم و بنویسم، بیش از پیش دارم به قدرت تو و بقیه‌ی دوستان متممی که منظم وبلاگ نوشته‌اید پی می‌برم(و شاید هم کمی بهتون حسودیم بشه.😏)

  الان من هم تصمیم دارم که پست‌های وبلاگی تو رو(که نسبت به بقیه‌ی بچه‌های متمم، باهات بیشتر رفیق و صمیمی هستم) از اوّل بخونم و کم‌کم ایده‌های خوف و خفن برای وبلاگ‌نویسی پیدا کنم و ایشالله منظم بنویسم. 🙂
  همین…

  درپایان هم میخوام بهت بگم که قدر خودت رو بیش از پیش بدون و هوای خودت و قلم روان و زیبات که حکایت از ذهن منظم و خلاقت داره، رو داشته باش. ❤

  ۰
  • محمدجواد یعقوبی
   محمدجواد یعقوبی

   مجتبی؛
   بارها از لطفی که بهم داشتی و داری امید گرفتم، خوشحال شدم و انرژی بقیه مسیر رو جفت و جور کردم. خیلی خوشحالم که وبلاگ زدی و خیلی خوشحال‌تر از اینکه ادامه دادی این مسیر رو و داری می‌نویسی. پرقدرت بنویس عزیزم. مسیر نوشتن، بعضی وقت‌ها طاقت‌فرسا میشه. ولی تو باید بتونی ازش لذت ببری. مطمئن هستم که جزو وبلاگ‌نویسای خوش‌قلم و خوش‌فکر میشی.
   از روند وبلاگ‌نویسیت بیشتر برام بگی

 2. Avatar

  خیلی زیبا💫

 3. Avatar

  احسن بر این اراده قوی.کارت درسته دکتر جان.موفق باشی پسر

 4. Avatar

  احسنت همینجور ادامه بده❤👌

  • محمدجواد یعقوبی
   محمدجواد یعقوبی

   محسن جان خیلی خوشحالم کردی رفیق گلم.
   از وقتی که برای کامنت ذاشتن صرف کردی خیلیییی مچکرم

 5. Avatar

  خیلی خوب بود‌…مرسی🌹😘

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *